Månad: juni 2009

  • Bi i skogshallon

    i ,

    På fallet en bit upp i skogen var det fullt med bin i skogshallonblommorna, och om några veckor kan man förhoppningsvis plocka lite skogshallon där.

  • Nästan framme

    i ,

    Ett bi som är nästan framme vid nästa lupinblomma. Man kan undra hur många lupinblommor detta bi har besökt innan denna blomma under flygturen och hur många lupinblommor som kommer få besök innan det återvänder till bisamhället.

  • Bi i syren

    i ,

    I vår syren fanns bland annat detta bi.

  • Bin i syren

    i ,

    I syrenen var det fullt med bin, nästan som man kunde tro att det var en bisvärm i busken.

  • Bin i lupin

    i ,

    Det var fullt med bin i lupinerna, hundkexen och övriga blommor efter vägkanten.

  • Utsikt från dörren

    i

    En bild tagen från dörren in till vår gårdsbutik, en regnig lördag förmiddag. Skulle nog inte vara svårt att beskriva denna bild med mer än 1000 ord, då det sägs att en bild kan berätta mer än 1000 ord.

    Bland annat kan ett antal ord läggas på Rådhuset i Hedemora som skymtar bakom träden i Apoteksparken.

  • Bi på hundkex

    i ,

    Under morgonpromenaden med Bella såg jag flera bin som flög på hundkexen utefter vägen.

  • Spinnande katt

    i
    20090607093546_20090606.jpg

    En närbild av Lillmiss, notera att framtassen hänger i luften och om du lyssnar noggrant kanske du hör henne spinna.