3 bisamhällen med vårkänslor

·

I förmiddags blev det lite arbete i våra lokaler i Garpenberg och då passade jag på att besöka våra tre bisamhällen som står precis utanför lokalerna. Jag konstaterade att det var liv i samtliga bisamhällena då det fanns bin på respektive fluster samt närheten av det i luften.

Jag passade på att fotografera med den medhavda kameran i fickan, min mobiltelefon (SonyEricsson K750i) och det blev skapliga bilder.

Våra tre bisamhällen i Garpenberg, 15/3-07

Några bin på flustret, 15/3-07

M. Laby

Tags:

2 svar till ”3 bisamhällen med vårkänslor”

  1. Profilbild för Jesper Johansson

    Härligt att se att fler än mina bisamhällen lever! Det är trevligt att se att fler kommer ut på internet, med information om sin biodling!

    Hoppas du når ditt mål i år!
    Vänliga hälsningar
    Jesper Johansson

  2. Profilbild för Mattias Laby
    Mattias Laby

    Vad roligt att jag är inte ensam om att skriva om biodling på internet, men vi är fortfarande för få som gör det enligt mig.

    Av de 26 bisamhällen som vi tittade till under förra veckan var det endast två bisamhällen som har dött. Resten av bisamhällena kommer vi titta till början/mitten av april.

    Som det ser ut nu kommer vi nå vårt mål på 200-250 invintrade bisamhällen i höst, då vi kommer köpa in (beställda/bokade) bisamhällen.

    M. Laby

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *